z Rozwadowa...
2016-05-19 21:43:52
Hołd bohaterom rozwadowskiego Kedywu oddali licznie zgromadzeni mieszkańcy Rozwadowa i Stalowej Woli w środę 18 maja br. Uroczystość odbyła się z okazji 72 rocznicy likwidacji „Górki”.

Uroczystości rozpoczęły się uroczystą mszą świętą o godz. 18:00, którą odprawiono w kościele Matki Bożej Szkaplerznej w Rozwadowie. Modlono się w intencji poległego Stanisława Bełżyńskiego i Stanisława Szumielewicza.

Mieszkańcy Rozwadowa i Stalowej Woli przed budynkiem Kedywu
Mieszkańcy Rozwadowa i Stalowej Woli przed budynkiem Kedywu


Około godz. o 19:30 złożono kwiaty i zapalone znicze pod pamiątkową tablicą znajdującą się na frontowej ścianie budynku „Górki”, która kilkadziesiąt lat temu była siedziba Kedywu AK „Wilcze Łyko”.

Na uroczystości z północy Polski (Hel) przybył wnuk Stanisława Bełżyńskiego – Andrzej Bełżyński. Córka Edyta Bełżyńska-Solińska nie dotarła, ale przekazała liczne pamiątki po swoim ojcu. Natomiast z Warszawy przyjechała córka Stanisława Korfela – Zofia Korfel, która dokonała odsłonięcia dużego zdjęcia Stanisława Korfela „Korskiego”.

Zofia Korfel opowiada o swoim ojcu (pierwszy po lewej)
Zofia Korfel opowiada o swoim ojcu (pierwszy po lewej)


W w pomieszczeniach „Górki” przygotowano okazjonalną wystawę, na której pokazano interesujące militaria i pamiątki . Zobaczyć można było między innymi mundury wojskowe, karabiny, stare motocykle wojskowe, liczne zdjęcia. Pokazano także oryginalną klepsydrę Stanisława Bełżyńskiego.

Wystawa militariów - zabytkowy motocykl
Wystawa militariów - zabytkowy motocykl


Głównym organizatorem uroczystości była niedawno powstała Fundacja „KEDYW”, a także Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Partyzant” ze Stalowej Woli oraz Fundacja „Przywróćmy Pamięć” ze Stalowej Woli.

Index Wiadomości
© m.Rozwadow.pl 2004-2018
Start | Wiadomości | Imprezy&wystawy | Dyżur aptek | Pogoda teraz | Kino Ballada | Kontakt